За подложка се използва обикновено пръчка, която е засадена преди две години.
Следваща Турция налага имунитет върху плодородната земя
Преди присаждането трябва да полеем лозата, за да осигурим влага в растението.
В областта на биологията на лозата са проучени формирането на съцветията, родовитостта на пъпките и студоустойчивостта им. Световна известност имат изследванията в областта на физиологията на лозата. Проучват се най-новите методи и средства за борба с вредителите по лозата. Разработват се методически въпроси в областта на половата хибридизация, клоновата и фитосанитарната селекция.
При планирането на лозовите насаждения на наклонени терени, за разлика от досега възприетата технология редовете да са напречно на наклона на терена, се изисква направлението на редовете да бъде по наклона.
Завързва се с лентичка и се слага колче за обозначение.
При подмладяването на стари лозя трябва да се имат предвид всички разгледани прийоми за възстановяване.
Съществуват два начина за присаждане на зелено – обикновена копулация и на разцеп.
Торене на лозя - Схеми, Норми, Подхранване, Заболявания - Полезни съвети
е. обръщането на почвения пласт, като се осигурява надеждна защита на почвата от водна и ветрова ерозия и се постига равнинност на междуредията в напречна посока, необходима за следващите механизирани операции и процеси и особено при използването на гроздокомбайните.
Нова тенденция е при планирането на лозовите насаждения на наклонени терени, за разлика от досега възприетата технология, редовете да се правят не напречно на наклона на терена, а направлението им да бъде по наклона.
Лозата може да се отглежда на различни почви, включително и на такива, където другите лозя култури се развиват слабо. Най-подходящи обаче са дълбоките, рохкави, бързо затоплящи се почви.
Примерите и информацията в тази статия или секция се ограничават само до България, а не представят общовалидното световно понятие.
На зелено можете да присаждате лози по време на вегетацията на растенията в срок от края на май до средата на юли. Този срок позволява ако не успеете в началото на периода или пък присаждането е неуспешно, да повторите операцията.
Comments on “5 прости обяснения за лозарството”